ZESPÓŁ SZKÓŁ
PODSTAWÓWKA
GIMNAZJUM
DLA RODZICÓW
i-DZIENNIK
PODSTAWÓWKA
GIMNAZJUM
WOLONTARIAT
ZBIÓRKI/AKCJE EKOLOGICZNE
SPORT
KOŁA DZIENNIKARSKIE
CHÓR
FOTO-GALERIA
FILMOTEKA
KFF-LOREM IPSUM
MISTRZOWIE KODOWANIA
WYDARZENIA SZKOLNE
KONKURSY
SPOTKANIA Z RODZICAMI
KALENDARZ SPORTOWY
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ZERÓWCE
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ZERÓWCE20 września po raz kolejny przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przyłączyły się do świętowania jednego z najmilszych dni w kalendarzu - Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Dzień ten obfitował we wspólne zabawy, gry oraz niespodzianki. Tego dnia naszych milusińskich odwiedziła także pani dyrektor, która złożyła wszystkim dzieciom serdeczne życzenia oraz wręczyła okolicznościowe medale i kolorowe tutki z niespodzianką. Następnie przeczytała dzieciom jedną z przygód dzielnego żółwika Franklina, a potem odpowiadała na pytania dzieci… Dzień ten upłynął wszystkim bardzo szybko, nie brakowało ciepłych słów, uśmiechów i radosnych okrzyków, jednak dla wszystkich najważniejsze było jedno, że mogliśmy go wspólnie świętować Uśmiech.

Małgorzata Pacek
Skład Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/17
Skład Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/17W tym roku chęć pracy w SU zgłosiły dwie uczennice z klas młodszych: Julia Grunau z kl. III a oraz Oliwia Ropel z kl. IIIb, natomiast z klas starszych siedmioro uczniów: Kinga Erdmann, Patrycja Grunau, Anna Kunkel z kl. V c, Nikola Lubocka z kl. IV b, Wiktoria Lubocka z kl. VI a, Szymon Matyszewski z kl. IV a oraz Adrianna Ropela z kl. VI b.

Młodsze uczennice będą wspierać prace starszych kolegów i koleżanki, spośród których społeczność uczniów klas IV – VI wybrała: (...)

opiekunowie SU SP
Teresa Nowocień, Katarzyna Suszko, Katarzyna Zając
MARTWE ŻYWE DRZEWA I ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA, CZYLI POWITANIE JESIENI PRZEZ TRZECIOKLASISTÓW
MARTWE ŻYWE DRZEWA I ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA,  CZYLI POWITANIE JESIENI PRZEZ TRZECIOKLASISTÓWPierwszy dzień astronomicznej jesieni był motywem do zorganizowania trzecioklasistom przyrodniczej wycieczki do lasu zakończonej pieczeniem ziemniaków przy ognisku.

Na spotkanie z leśną przyrodą odpowiedział nam pan leśniczy Sławomir Chojnacki, który czarował opowieściami między innymi o martwych żywych drzewach. Pełnią one bowiem ważną funkcję w lesie, gdyż są mieszkaniem dla wielu ciekawych organizmów, które mieliśmy sposobność poznać różnymi zmysłami.

Podczas godzinnej wędrówki po lesie dzieci także rozpoznawały podstawowe gatunki drzew i nazywały ich części, poznały również różnice i podobieństwa między drzewami a krzewami oraz poznały różne gatunki grzybów.

Miłym momentem dla zmęczonych spacerem nóg dzieci był odpoczynek na placu zabaw w Chmieleńcu przy pieczeniu ziemniaków i kiełbasek. A gdy po posiłku aktywność fizyczna uczniów znów się wzmogła, mogliśmy zakończyć powitanie jesieni zabawami na sportowo.

Małgorzata Koleśnik


P.S. Ogromne podziękowania dla pana leśniczego oraz dla mamy Kacpra i Ani, które zorganizowały ognisko i grilla dla 50 osób!
PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA
PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA
W bieżącym roku szkolnym do świetlicy dołączyli nowi uczniowie. Opiekunowie świetlicy uroczyście przywitali najmłodszych milusińskich. Nowe dzieci oficjalnie zostały pasowane na Świetliczaków podczas uroczystości na świetlicy. Własnym kciukiem opieczętowali zasady panujące na świetlicy. Wszystkie dzieci włączyły się w wykonanie portretów naturalnej wielkości nowych członków rodziny Świetliczaków.
Opiekunowie świetlicy:
mgr Teresa Białaszewska
mgr Marta Górska-Szczotkowska
Konkurs na najładniejszy portret nauczyciela
Konkurs na najładniejszy portret nauczycielaTen konkurs można śmiało uznać jako element szkolnej tradycji. Co roku z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej opiekunowie Samorządu Uczniowskiego ogłaszają konkurs na najładniejszy portret nauczyciela. Podsumowanie akcji będzie miało miejsce podczas uroczystej akademii 14 października.

Zachęcamy wszystkich uczniów klas 0 – VI do wzięcia udziału w pierwszym w tym roku szkolnym konkursie plastycznym. Zasady te same: technika wykonania i wielkość portretu dowolna, pracę można wykonywać samodzielnie lub w parach.
Liczymy na Waszą kreatywność!
Portrety należy oddawać do biblioteki szkolnej.

opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Katarzyna Zając, Katarzyna Suszko, Teresa Nowocień
Samorządy mają głos!
Samorządy mają głos!Uczniowie mają głos!
Drodzy uczniowie, serdecznie zapraszamy osoby chętne do działalności w ramach Samorządu Uczniowskiego do zgłaszania swoich kandydatur. Realnym potwierdzeniem kandydowania niech będzie, tradycyjnie już, przygotowanie plakatu prezentującego kandydaturę ucznia i uwzględniającą jego pomysły na działalność na rzecz społeczności uczniowskiej.

Katarzyna Zając, Katarzyna Suszko, Teresa Nowocień
opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej

Podaj dalej... drugie życie odpadów
Podaj dalej... drugie życie odpadówPod tym hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątanie Świata ‘2016, w której 16 września br. uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Bożympolu Wielkim. Po przejściu uczniów, ulica Chmieleniecka , Szkolna, Dworcowa, Osiedlowa i kilka innych miejsc nabrały nowego piękna. Cała akcja przebiegała sprawnie, gdyż uczestnicy solidnie przyłożyli się do pracy Jak co roku podczas akcji mogliśmy liczyć na współpracę z Nadleśnictwem Strzebielino.

Dajmy drugie życie przedmiotom, nie wyrzucajmy ich pochopnie do kosza! Zróbmy wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Emilia Leik
BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE…
BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE…W środę 7 września uczniowie klas II czynnie uczestniczyli w pogadance z funkcjonariuszami Posterunku Policji w Łęczycach: aspirantem sztabowym panem Arkadiuszem Jop i sierżantem sztabowym panem Grzegorzem Kałuziak.

Policjanci, którzy gościli na spotkaniu, opowiedzieli uczniom o swojej pracy i pracy innych policjantów. Przypomnieli oczywiście o podstawowych zasadach, o których powinny pamiętać wszystkie dzieci, zwłaszcza gdy poruszają się po drodze oraz w wielu innych życiowych sytuacjach. Z uwagi na fakt, że coraz wcześniej zaczyna zapadać zmrok, policjanci opowiedzieli dzieciom dlaczego noszenie elementów odblaskowych jest tak bardzo ważne i o tym, że nawet niewielki element odblaskowy może uratować życie. Dzieci dowiedziały się także o tym jak się zachować, gdy ktoś obcy zapuka do drzwi, albo zaproponuje, że podwiezie dziecko do szkoły swoim samochodem.

Spotkanie wywołało wiele pozytywnych emocji. Dzieci na długo zapamiętają przekazane informacje i na pewno wykorzystają je w codziennym życiu.
Wszystkim życzymy bezpiecznej drogi do szkoły!

Wychowawczyni klasy II b
Katarzyna Suszko

ZAPISY DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
ZAPISY DO ŚWIETLICY SZKOLNEJInformujemy, iż ruszają zapisy uczniów ZS w Bożympolu Wielkim do świetlicy szkolnej. Karta zgłoszenia dziecka dostępna jest u wychowawców świetlicy. Serdecznie zapraszamy.
W bieżącym roku szkolnym opiekę nad dziećmi w świetlicy sprawują:

mgr Teresa Białaszewska
mgr Marta Górska-Szczotkowska
mgr Beata Kowalska
mgr Edmund Regliński
mgr Emilia Leik
KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW I RODZICÓW
KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW I RODZICÓWUroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 01 września 2016r. wg następującego porządku:

- godz. 8.00 -msza św. z udziałem pocztów sztandarowych,

- godz. 9.00 - uroczysta akademia na sali gimnastycznej,

- ok. godz. 9.30 –spotkanie uczniów i rodziców z wychowawcami klas.

W tym roku wyjątkowo ślubowanie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej odbędzie się w późniejszym terminie.

Danuta Milewczyk
Dyrektor Zespołu Szkół w Bożympolu Wielkim

WYCIECZKA DO KINA
WYCIECZKA DO KINA21 czerwca uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami wybrali się do Multikina w Gdyni na film pt. "Alicja po drugiej stronie lustra". Film jest kontynuacją przygód "Alicji w Krainie Czarów", a jego główne przesłanie to: "przeszłości nie można zmienić, ale można się z niej wiele nauczyć". Po seansie uczniowie zwiedzili nabrzeże portowe i podziwiali zacumowane przy nim jednostki pływające. Odwiedzili również gdyńską marinę.

Joanna Tasior
RAJD KLAS CZWARTYCH DO ŚWIETLINA
RAJD KLAS CZWARTYCH DO ŚWIETLINAW poniedziałek, 6 czerwca br., odbył się rajd rowerowy uczniów klas IVa i IVb z udziałem rodziców i wychowawców. Nad bezpieczeństwem dodatkowo czuwali członkowie lokalnej drużyny kolarskiej TA KO Team. Wycieczka miała na celu integrację uczniów, podziwianie krajobrazów oraz edukację w zakresie przyrody i historii. Trasa prowadziła do Świetlina, małej wsi kaszubskiej położonej pośród lasów Puszczy Wierzchucińskiej. Miejscowość ta celowo znalazła się w programie naszego rajdu, ponieważ znajdowała się w lutym 1945 roku na trasie marszu śmierci więźniów obozu zagłady w Konzentrationslager Stutthof – niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego utworzonego na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska w miejscowości Sztutowo, 36 km od Gdańska.

Opracowała: Irena Wejer
UWAGA DINOZAURY! DRUGOKLASISCI NADCHODZĄ:-)
UWAGA DINOZAURY! DRUGOKLASISCI NADCHODZĄ:-)22 czerwca uczniowie klas drugich pojechali na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Łebie. W otoczeniu nadmorskiej przyrody dzieci poznawały dinozaury oraz inne stworzenia w skali 1:1. Gigantyczne figury prehistorycznych zwierząt robiły wrażenie.
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW
Zespół Szkół
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH

W ZESPOLE SZKÓŁ W BOŻYMPOLU WIELKIM

W ROKU SZKOLNYM 2016/2017W roku szkolnym 2016/2017, szkoła w ramach dotacji rządowej zapewnia podręczniki i materiały ćwiczeniowe do klas I-V szkoły podstawowej oraz I-II gimnazjum. Rodzice zakupują podręczniki do religii we wszystkich klasach oraz podręczniki i materiały ćwiczeniowe do oddziału przedszkolnego, klas VI oraz III gimnazjum. Materiały ćwiczeniowe do oddziału przedszkolnego pięciolatków zostaną ustalone na zebraniu z nauczycielem we wrześniu.
Danuta Milewczyk

Klasa 0
Klasa VI
Religia Szkoła Podstawowa


Klasa III gimnazjum UWAGA! POPRAWIONA WERSJA! POPRZEDNIA JEST BŁĘDNA!
Religia Gimnazjum
Pierwszaki w Gminnej Instytucji Kultury
Pierwszaki w Gminnej Instytucji KulturyWyjazdy krótsze i dłuższe w czasie roku szkolnego… Czy to nie wspaniałe i atrakcyjne przerwy w szkolnej codzienności? Co roku uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami planują wyjazdy turystyczne i wycieczki edukacyjne. Dzięki tym wyjazdom zdobywają nowe wiadomości i doświadczenia, poznają piękno ojczystego krajobrazu i bogatą historię naszego kraju. Wycieczki edukacyjne to często także wyjazdy do instytucji kultury: kina, muzeum czy teatru, ale nie tylko…


wychowawca klasy I b
Katarzyna Suszko

Integracyjne ognisko klasy I b
Integracyjne ognisko klasy I bDzięki gościnności dziadków naszego ucznia pierwszaki z klasy I b w poniedziałek 20 czerwca spędziły czas na wspólnej zabawie i grach, które sprawiły wszystkim wiele radości. Hitem był drewniany domek, o panowanie nad którym toczyliśmy wojny Z przymrużeniem oka Po bieganiu, skakaniu, zabawach z chustą animacyjną i huśtaniu się na hamaku apetyt wszystkim dopisywał Z przymrużeniem oka Gospodarze przygotowali ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Pierwszoklasiści zjedli je ze smakiem.

Wspaniale spędziliśmy ten dzień Z przymrużeniem oka Bardzo dziękujemy Państwu Drwięga za gościnę Uśmiech .

wychowawca klasy I b
Katarzyna Suszko

Pomoc Mierzona Kilometrami
Pomoc Mierzona Kilometrami
19 czerwca ruszyła kolejna edycja akcji Pomoc Mierzona Kilometrami. Jest to ogólnopolska akcja społeczna, dzięki której będąc aktywnym robimy coś dla siebie
i jednocześnie pomagamy podopiecznym
Fundacji TVN Nie jesteś sam.

"Jeśli biegasz, jeździsz na rowerze, rolkach, uprawiasz sport na wózku lub po prostu spacerujesz – możesz pomagać! Wyznacz sobie cel, dołącz do akcji
i pamiętaj – mierz wysoko!" - tak zachęcają do udziału organizatorzy, a szczegóły znajdują się tutaj: Link

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie http://kilometrami.pl (Link) "Uczestnikiem akcji może być każda osoba fizyczna powyżej 13 roku życia, która zaakceptowała regulamin, dysponuje aparatem telefonicznym z zainstalowaną aplikacją Endomondo Sports Tracker, dokonała rejestracji na stronie internetowej aplikacji: www.endomondo.com/signup oraz przyłączyła się do Rywalizacji/ Challenge: Pomoc Mierzona Kilometrami."

Pamiętajmy, że WARTO POMAGAĆ!

Joanna Tasior
Lekcje przyrody
Lekcje przyrodyNa lekcjach przyrody często prowadzimy obserwacje. Za nami obserwacja krajobrazu polodowcowego, rzeki Łeby, lasu , łąki, pobliskiej hodowli ryb. Łatwiej zapamiętać treści, gdy można dany obiekt przyrodniczy zobaczyć w terenie oraz dotknąć. Na każdej wycieczce można zadawać pytania i dowiedzieć się ciekawych informacji. To wszystko już za nami. Powracamy do tych lekcji poprzez fotografie i zapisy w pamięci. Nasze emocje sprawiają, że gromadzimy znacznie więcej wiadomości w naszych mózgach i często do nich sięgamy….

Opracowała: Irena Wejer

„O królewnie Wełence”
„O królewnie Wełence” Internetowy Teatr TVP dla szkół, to nowatorska inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką do jak największej liczby młodych widzów. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie szkół, zwłaszcza tych, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkunastotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.

16 czerwca uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć przedstawienie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora w Katowicach pt. „O królewnie Wełence”. Sztuka inspirowana baśnią Marii Krüger „Apolejka i jej osiołek” była pełną wdzięku, zabawną i pogodną historią o miłości. Inscenizacja zrealizowana z dystansem i dużym poczuciem humoru, łączyła konwencję żywego planu z lalkami. Piosenki, których w spektaklu było sporo, na pewno zapadną dzieciom w pamięci. Udział w takich przedstawieniach to dla uczniów świetna okazja, by odkryli w sobie zainteresowania sztuką teatralną i artystyczne pasje.

Wioletta ŻurawskaKiermasz używanych podręczników
Kiermasz używanych podręcznikówW przyszłym tygodniu odbędzie się w bibliotece kiermasz używanych podręczników.

Można sprzedawać następujące podręczniki:
podręczniki do religii we wszystkich klasach szkoły podstawowej i gimnazjum,
podręczniki do klasy VI SP i III gimnazjum.

Na wewnętrznej okładce podręczników przeznaczonych na sprzedaż proszę zapisać ołówkiem wycenę, imię i nazwisko ucznia sprzedającego. Wycenione i podpisane podręczniki należy przynosić do biblioteki szkolnej.


n-le bibliotekarze