ZESPÓŁ SZKÓŁ
PODSTAWÓWKA
GIMNAZJUM
DLA RODZICÓW
i-DZIENNIK
PODSTAWÓWKA
GIMNAZJUM
WOLONTARIAT
ZBIÓRKI/AKCJE EKOLOGICZNE
SPORT
KOŁA DZIENNIKARSKIE
CHÓR
FOTO-GALERIA
FILMOTEKA
KFF-LOREM IPSUM
MISTRZOWIE KODOWANIA
WYDARZENIA SZKOLNE
KONKURSY
SPOTKANIA Z RODZICAMI
KALENDARZ SPORTOWY
"Biegające dyktando" w II b
"Biegające dyktando" w II bW czwartek 27 kwietnia w klasie II b odbyło się "biegające dyktando" - nieco inne niż zazwyczaj, aktywizujące, angażujące, wymagające czytania ze zrozumieniem, prawidłowej wymowy, spostrzegawczości i czujności ortograficznej. Przy czym dostarczyło mnóstwa pozytywnej energii i radości! (...)

Katarzyna Suszko
Jak obchodzono Dzień Ziemi w Zespole Szkół w Bożympolu Wielkim?
Jak obchodzono Dzień Ziemi w Zespole Szkół w Bożympolu Wielkim?Dzień Ziemi, który tradycyjnie przypada na 22 kwietnia to święto niezwykłe, specjalne i wyjątkowe. W naszej szkole obchodzone jest pod hasłem – „Przyroda Mojej Małej Ojczyzny”. Bohaterem tego święta jest cała przyroda, cudowny dar natury, raj, w którym wszystko, co żyje, zakwita za darmo. (...)


Opracowała: Irena Wejer
Obchody Dnia Ziemi przez III b
Obchody Dnia Ziemi przez III bW związku z Międzynarodowym Dniem Ziemi, który przypadał 22 kwietnia, nasza klasa III b przeprowadziła akcję, będącą częścią kampanii "Sprzątania Świata" na terenie szkoły i w okolicy pobliskiego osiedla. Celem tego przedsięwzięcia było przede wszystkim budowanie u dzieci świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Liczba zebranych odpadów przerosła nasze przypuszczenia, ponieważ worek zapełnił się bardzo szybko. Rada od naszej klasy- dbajmy o miejsce, w którym żyjemy CODZIENNIE, nie tylko od święta!
Dorota Płukarska

„Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz”
„Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz”W niedzielę, 23 kwietnia 2017r. w kościele parafialnym w Bożympolu Wielkim gościliśmy zespół ColoRed. Mieliśmy okazję wysłuchać pięknego koncertu charytatywnego dla małego mieszkańca naszej miejscowości - Brunka Kwiatkowskiego. Ten niespełna dwuletni chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - zespół Pradera - Williego. Jest to bardzo rzadka choroba zwana też chorobą wilczego głodu. Maluszkowi potrzebna jest codzienna rehabilitacja i specjalistyczne leczenie, które może pomóc i złagodzić skutki tej choroby. Nad chłopcem nieustannie czuwa neurolog, neurologopeda, endokrynolog, genetyk, dietetyk oraz fizjoterapeuta. Koszty leczenia są wysokie, więc społeczność naszej szkoły wyszła z inicjatywą zorganizowania koncertu charytatywnego dla Bruna. Po Mszy Świętej odbyła się zbiórka do puszek na leczenie i rehabilitację chłopca. Mieszkańcy oraz goście, którzy przybyli na Mszę do naszej parafii okazali swoje wielkie serca i chęć pomocy Brunowi i jego rodzicom. Dzięki państwa hojności udało się zebrać kwotę 4015,74. Suma ta została już wpłacona na konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "SŁONECZKO". Czas na podziękowania dla osób, które zaangażowały się w przygotowanie tego przedsięwzięcia. Podziękowania dla pani dyrektor Danuty Milewczyk za inicjatywę zorganizowania koncertu, dla pań, które upiekły piękne "ciasteczka - podziękowania", dla dziewczynek, które pakowały ciasteczka, dla księdza proboszcza za umożliwienie występu, wsparcie duchowe całej inicjatywy oraz piękne słowa skierowane do wiernych. I oczywiście dla zespołu ColoRed, który umilił nam czas swoją obecnością i pokazem talentu wokalnego. Ogromne podziękowania dla wolontariuszek - PROMYCZKI, jak zawsze można na Was liczyć, jesteście niezawodne! Wielki ukłon do pozostałych osób zaangażowanych w przygotowanie koncertu oraz całej oprawy. Społeczność Zespołu Szkół w Bożympolu Wielkim śle uściski oraz cieplutkie pozdrowienia dla dzielnego Brunka oraz jego troskliwych rodziców. Życzymy Wam dużo zdrowia kochani!
Pedagodzy i psycholog szkolny
Pomalutku, po cichutku i jest :-)
Pomalutku, po cichutku i jest :-)Samorząd Uczniowski Gimnazjum po raz kolejny zaskoczył naszą społeczność szkolną. Pomalutku, po cichutku tworzyliśmy projekt gimnazjalny, który miał na celu reaktywację szkolnego sklepiku. Nie było to proste zadanie. Potrzebowaliśmy dużo czasu i kilku pomysłów. I tak każdego dnia wnosiliśmy coś nowego, ciekawego. Nadszedł dzień, w którym na biurku pani dyrektor złożyliśmy projekt pod nazwą "Oaza". Jeden z celów tegoż przedsięwzięcia to zapewnienie uczniom naszej szkoły możliwości zakupu artykułów rekomendowanych przez Ministra Zdrowia, zgodnych z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. I tak od 30 marca Kinga, Julka i Martyna podczas przerw dzielnie rozwijają zainteresowanie przedsiębiorczością, kształtują nawyki gospodarności oraz umiejętności zespołowego działania, a uczniowie, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły mogą kupić wodę, bułki orkiszowe oraz inne wyroby z Piekarni Wenta z Bożegopola Wielkiego. Dzieci są zadowolone z tego, że mogą pochrupać na przerwach chrupki kukurydziane i wafle ryżowe. Cieszymy się bardzo z tego, że udało nam się przywrócić szkolny sklepik. Dziękujemy Radzie Rodziców przy Gimnazjum oraz pani dyrektor Danucie Milewczyk za wsparcie naszej inicjatywy. Obiecujemy, że w naszym sklepiku zawsze gościć będą tylko zdrowe i świeże produkty!
Samorząd Uczniowski Gimnazjum wraz z opiekunem
Turniej Pięknego Czytania
Turniej Pięknego Czytania24 kwietnia 2017r. w bibliotece szkolnej odbył się Turniej Pięknego Czytania dla uczniów klas I - III oraz IV - VI. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci,
rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, stwarzanie okazji do zaprezentowania umiejętności interpretacji dzieła literackiego przed szerszą publicznością, zachęcanie do korzystania z biblioteki szkolnej. (...)


Katarzyna Suszko
Katarzyna Zając
„Legendy słowem i pędzlem malowane”
„Legendy słowem i pędzlem malowane”W sobotę 22 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 48 w Gdańsku odbył się III Wojewódzki Konkurs dla uczniów klas II- III SP „Legendy słowem i pędzlem malowane”. Celem konkursu było m.in. rozwijanie wrażliwości na słowo, poznawanie legend, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów, promowanie talentów, a także pobudzanie aktywności twórczej dzieci. (...)

Katarzyna Suszko
Dzień tabliczki mnożenia w II a
Dzień tabliczki mnożenia w II aMatematyka to królowa nauk, dlatego warto zadbać o to, aby uczniowie polubili ją i po latach nauki szkolnej wiązali z nią dobre doświadczenia i miłe wspomnienia. Dzieci od najmłodszych lat wzmacniają i doskonalą swoje umiejętności matematyczne oraz kształtują pozytywne myślenie o matematyce. Warto pokazać dzieciom, że matematyka może ułatwiać codzienne życie. Dzieci muszą mieć też świadomość, że nie jest ona trudna, tylko wymaga systematycznej pracy...

Światło i cień – projekt klas piątych
Światło i cień – projekt klas piątychNa lekcjach przyrody w klasach piątych zrealizowano projekt z zakresu „Światło i cień”. Uczniowie zapoznali się z terminologią z zakresu architektury oraz z możliwościami wykorzystania światła w budownictwie i przestrzeni publicznej. We wstępnej fazie przedsięwzięcia zaprezentowano uczniom różne metody upcyklingu czyli wykorzystywania starych, niepotrzebnych przedmiotów i nadawania im nowego życia, zmiany ich funkcji, czasem formy. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i wykonanie makiety z odpadów. Tematem makiety były domy, fabryki, budowle z całego świata. W końcowej fazie zajęć uczniowie obserwowali cienie makiet omawiając swoje zamierzenia. Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, a efekt końcowy był bardzo ciekawy. Uczniowie mieli możliwość realizacji swojej pomysłowości oraz wzbogacenia wiedzy z zakresu światła w architekturze. Obecnie omawiamy zagadnienia z zakresu dźwięku i zastanawiamy się nad nowym projektem .

Irena Wejer
Okiem przyrodnika w klasach czwartych…
Okiem przyrodnika w klasach czwartych…Liczne zwierzęta, na przykład ryby mogą żyć jedynie w środowisku wodnym. Jeśli zostaną wyjęte z wody szybko giną. Zwierzęta takie są bardzo dobrze przystosowane do życia pod wodą. Uczniowie klas czwartych mieli okazję się o tym przekonać uczestnicząc w zajęciach na terenie hodowli ryb w Bożympolu. Pani Dominika Chrystkowska opowiadała uczniom o pstrągu alpejskim, jego przystosowaniach i fazach rozwoju. Uczniowie obserwowali ryby w różnych etach życia, mogli je karmić i dotykać. Zajęcia budziły wiele emocji i ciekawość uczniów. Było mnóstwo pytań i wiele ciekawych informacji.

Opracowała: Irena Wejer

Las wokół nas! - czyli kilka słów na temat spotkania Klubu Przyjaciół Przyrody z panią leśniczy Lilianną Koszutowską
Las wokół nas! - czyli kilka słów na temat spotkania Klubu Przyjaciół Przyrody z panią leśniczy Lilianną Koszutowską12 kwietnia w naszej szkole, w ramach spotkań Klubu Przyjaciół Przyrody, odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne z udziałem gościa specjalnego - pani Liliany Koszutowskiej z Nadleśnictwa Strzebielinio z siedzibą w Luzinie.

Małgorzata Pacek
opiekun Klubu Przyjaciół Przyrody

Niezwykłe spotkania z… przyrodą
Niezwykłe spotkania z… przyrodą10 kwietnia klasy 0 i I udały się na spotkanie z leśniczym Chmieleńca panem Sławomirem Chojnackim, który po raz kolejny pokazał dzieciom „małe cuda przyrodnicze” Bożegopola i okolic. Tym razem dzieci mogły obejrzeć tamę oraz konstrukcję ochronno – lęgową zwaną żeremiami zbudowaną przez …bobry, a podczas spotkania mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia tych ssaków. Serdecznie dziękujemy za wspólne spotkanie i za to, że po raz kolejny utwierdzamy się w przekonaniu, że Bożepole jest niezwykłym miejscem m.in. pod względem przyrodniczo – turystycznym.

Małgorzata Pacek
Aleksandra Ropela

Przedświąteczne spotkanie z zajączkiem.
Przedświąteczne spotkanie z zajączkiem.12 kwietnia po raz ostatni przyszliśmy do szkoły. Przed nami sześciodniowa przerwa świąteczna. Uczniowie klasy II a postanowili wprowadzić tego dnia trochę świątecznej atmosfery.

Wychowawczyni klasy II a: Wioletta Żurawska
KONCERT CHARYTATYWNY na Mszy Świętej 23 KWIECIEŃ
KONCERT CHARYTATYWNY na Mszy Świętej  23 KWIECIEŃPodczas Mszy Świętej 23 kwietnia o godz. 10.00 w Kościele pw. św. Piotra Apostoła w Bożympolu Wielkim odbędzie się koncert charytatywny – z tej okazji wystąpi zespół z kaszubskimi korzeniami – Colored.
Po Mszy Świętej wolontariuszki „Promyczki” z ZS w Bożympolu Wielkim będą zbierać pieniążki dla Bruna.

Bruno cierpi na nieuleczalną chorobę - zespół Pradera- Willego. Jest to rzadka choroba (zwana chorobą wiecznego głodu). Codzienna rehabilitacja i specjalistyczne leczenie może pomóc złagodzić skutki choroby Bruna.

Bardzo prosimy o wsparcie Bruna w walce z chorobą.

opiekun "Promyczków"
Beata Kowalska
Rzepy czepy – nowa atrakcja w świetlicy
Rzepy czepy – nowa atrakcja w świetlicyJak rozbudzić kreatywność dzieci, gdy nudzi się już malowanie, rysowanie, klejenie, lepienie i inne prace plastyczne? Odpowiedź jest prosta – dostarczyć im nową atrakcję, odłożyć na bok kredki i wymyślić nową zabawę. Od kilku dni w świetlicy panuje cisza jak makiem zasiał. Dzieci zajęte są nową zabawką. Tworzą zwierzaki, księżniczki, potwory i inne ciekawe stworki za pomocą rzepów –czepów. Zabawka rozbudza myślenie przestrzenne, kreatywność jak również usprawnia zdolności manualne dzieci. Przyjemne z pożytecznym – to lubimy na świetlicy.

Teresa Białaszewska,
Marta Górska-Szczotkowska
Wielkanocne prace plastyczne na świetlicy szkolnej.
Wielkanocne prace plastyczne na świetlicy szkolnej.Okres przedświąteczny w świetlicy szkolnej był bardzo pracowity. Świetliczaki wpierw zdobiły jaja wielkanocne, a następnie wykonywały prace plastyczne, którymi dekorowały świetlicę.
Wdzięczny temat Świąt Wielkiej Nocy dominował w pracach plastycznych podczas większości zajęć świetlicowych. W naszej sali zadomowiły się zajączki, baranki oraz żółte kurczaczki. Pozostając w duchu świątecznych przygotowań, życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych.

Świetliczaki z wychowawcami świetlicy szkolnej
Życzenia świąteczne...
Życzenia świąteczne...Smacznego jajeczka Wielkanocnego,
dużego zająca czekoladowego,
Zdrowia niezawodnego, wielu radości
i przez całe Święta samej wesołości
życzy Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej z opiekunami Z przymrużeniem oka
„Porcja Pozytywnej Energii"
„Porcja Pozytywnej Energii"Uczniowie klasy II b w roku szkolnym 2016/2017 wzięli udział w IV edycji programu edukacyjnego „Porcja Pozytywnej Energii”, promującego zasady zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej.
Celem programu jest edukacja prozdrowotna dzieci poprzez angażowanie ich w aktywne rozwijanie swoich umiejętności.


wychowawczyni klasy II b
Katarzyna Suszko


Ogólnopolski Dzień Radia
Ogólnopolski Dzień RadiaRadio, jako środek przekazu, pełni ważną rolę w naszym życiu. Choć przybyło mu wielu konkurentów, wciąż ma największy zasięg - dociera do ludzi w najodleglejszych zakątkach globu. Możemy słuchać go praktycznie wszędzie, zwłaszcza teraz, kiedy dostęp umożliwiają telefony komórkowe. Jest źródłem rozrywki i najświeższych informacji (...)

Wioletta Żurawska i Daria Labudda
Warsztaty logopedyczne dla rodziców klasy „0”
Warsztaty logopedyczne dla rodziców klasy „0”W miniony piątek rodzice wraz dziećmi klasy „0” uczestniczyli w warsztatach logopedycznych. W ramach spotkania zostały omówione następujące tematy: prawidłowy rozwój mowy dziecka, podstawowe wady wymowy dzieci w wieku przedszkolnym, ćwiczenia artykulacyjne; oddechowe; słuchowe związane z danym etapem terapii dzieci. Spotkanie było w formie warsztatów, dlatego też rodzice stworzyli dla swoich dzieci „oddechowe stworki” z rękawiczki, kubka i słomki. Następnie razem ze swoimi pociechami stworzyli grę logopedyczną pomocną w utrwalaniu wywołanych głosek.
Dziękuje serdecznie wspaniałym mamą za przybycie Z przymrużeniem oka

Daria Labudda