ZESPÓŁ SZKÓŁ
PODSTAWÓWKA
GIMNAZJUM
DLA RODZICÓW
i-DZIENNIK
PODSTAWÓWKA
GIMNAZJUM
WOLONTARIAT
SPORT
KOŁA DZIENNIKARSKIE
CHÓR
FOTO-GALERIA
MISTRZOWIE KODOWANIA
WYDARZENIA SZKOLNE
KONKURSY
SPOTKANIA Z RODZICAMI
KALENDARZ SPORTOWY
BIBLIOTEKA - OGÓLNE INFORMACJE

„Byłam w bibliotece. Weszłam tam i zaczęłam rozglądać się po półkach. Najpierw uświadomiłam sobie z przerażeniem, że jest tak strasznie dużo książek, których jeszcze nie czytałam. Opanowałam jednak strach i zamiast tego z przyjemnością pomyślałam, że tyle ciekawych książek czeka na to, żebym je przeczytała.”


„Książka to magiczny świat, pełen magicznych znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne. To niepojęte, fantastyczne, „magiczne”, że dwadzieścia sześć liter w alfabecie da się złożyć na tyle sposobów, że zapełnią długie półki z książkami i zabiorą nas w świat, który nigdy się nie kończy. Wciąż rośnie i rozszerza się, dopóki na tej ziemi będą istnieć ludzie.”

cytaty pochodzą z książki pt.: „Magiczna biblioteka Bibbi Bokken” Josteina Gaardera oraz Bibbi HagerupW naszej szkole biblioteka jest ważnym centrum. Dokładamy starań, aby była przyjazna zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie mogą korzystać ze zbiorów na miejscu, w kąciku czytelniczym, jednak przede wszystkim wypożyczać je do domu. Natomiast stanowiska komputerowe stanowią małe centrum informacji.

Biblioteka szkolna jest też miejscem rozwijania zainteresowań i talentów uczniowskich. Przygotowujemy się tutaj do konkursów polonistycznych i czytelniczych. Organizowane są też konkursy wiedzy i konkursy plastyczne, cieszące się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Stałe miejsce w kalendarzu konkursów szkolnych znalazł Turniej Pięknego Czytania, konkurs plastyczny „Moja Pierwsza książka z biblioteki” dla najmłodszych czytelników oraz turnieje wiedzy o patronach szkoły.

Kolejny raz w roku szkolnym 2014/15 bierzemy udział w wojewódzkim konkursie czytelniczym – Wielki Maraton Czytelniczy. Spośród uczniów szkoły podstawowej do boju stanęli: Agata Długosz i Zuzanna Grzenkowicz z kl. IV b oraz Dagmara Trepczyk z kl. VI b. Natomiast gimnazjum reprezentują: Michał Papka z kl. I, Natalia Liss, Wiktoria Kunkel i Agata Ropela z kl. II b oraz Anna Klotzki z kl. III. Pogłębianiu wiedzy nt. książek i biblioteki służą lekcje z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej oraz spotkania Klubu Przyjaciół Biblioteki dla uczniów klas IV i V. Bibliotekarz służy pomocą przy odrabianiu prac domowych, tłumaczeniu trudniejszych zagadnień. Staram się, aby przerwy również były wypełnione rozwijającą aktywnością dzieci i młodzieży. Od kilki lat biblioteka stanowi centrum Samorządu Uczniowskiego.

Tradycją stało się radosne obchodzenie różnorodnych uroczystości m. in.: z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, pasowanie na czytelnika uczniów klas I, Święto Misia oraz innych wydarzeń związanych z książkami, autorami …

Informacje o cotygodniowych zajęciach dodatkowych prowadzonych przez nauczyciela bibliotekarza znajdują się w zakładce godziny pracy.


nauczyciel bibliotekarz - Katarzyna Zając